Zapojil(a) bych se, ale…

Při rozvíjení konceptu YouToo jsme se setkali jak s nadšenými, tak i s lehce skeptickými reakcemi. Častokrát jsme také slýchali větu: „Je to super nápad, ale…“ Sepsali jsme proto nejčastější pochybnosti, které by možná některé od účasti na projektu odradily, a prostřednictvím uvedených odpovědí chceme nabídnout svůj pohled na věc a vysvětlit, proč stojí za to se do YouToo zapojit.

Středoškoláků není zase tolik. Má to cenu?

Je pravda, že několik desítek tisíc středoškoláků v celorepublikovém kontextu nepůsobí jako vysoké číslo. Nicméně, zvlášť při menších procentuálních rozdílech mezi vítězem voleb a ostatními stranami má každý hlas velkou váhu. Zároveň zájem mladých o politiku konstantně klesá, a proto není na škodu probouzet ve středoškolské generaci chuť zajímat se o společnost, ve které žije.

Myslím, že prvovoliče nakonec stejně nejvíc ovlivní názory rodičů. Stojí za plýtvat energií a bavit se s nimi o volbách?

Možná ne, možná ano. Našim primárním cílem není středoškoláky přesvědčovat, koho volit a koho ne, ale povzbudit ty, kteří by volit vůbec nešli, aby zvážili využít možnosti vyjádřit svůj názor, a případně jim nabídnout jeden z návodů na to, jak si jej vytvořit.

Jsou typy mladých, které nic nezajímá. Proč by je mělo zajímat tohle?

Máme za to, že když mezi žáky posledního ročníku přijde člověk, který na stejném místě seděl před pár měsíci nebo lety, a zábavným způsobem předá nějaké informace a svou zkušenost, je to něco neobvyklého a má to potenciál zaujmout. Navíc jde o téma, které se týká opravdu každého a podoba politiky může mít velké dopady i na život mladého jedince. Pokud se podaří volební výzvu komunikovat tímto způsobem, myslíme si, že je možné vzbudit alespoň jiskru zájmu téměř u každého.

Necítím se na to, postavit se před třídu plnou lidí jen o pár roků mladších než já a něco jim vyprávět. Co teď?

Ano, i nám se zdá, že jde o celkem velký krok z komfortní zóny. Na druhou stranu je jednoduché být pouze pozorovatelem okolního světa a vnímat, že některé věci by mohly být jinak, ale nic s tím prakticky nedělat. Všechny nás bude stát určitou dávku odvahy nějakou školu navštívit, nicméně v kontaktu se středoškoláky vidíme v této chvíli jednu z mála možností, jak alespoň trochu přispět ke změně myšlení naší generace, a to asi stojí za překonání některých našich obav a strachů. A vše, co je možné připravit dopředu, bude všem odvážným k dispozici. Přesto chápeme, že někteří si na takovou aktivitu opravdu nepřipadají stavění, v tom případě budeme rádi, když se budeš chtít zapojit nějakým jiným způsobem (viz níže).

Nemám moc zkušeností s mluvením před skupinou lidí. Jak budu moci něco prezentovat před třídou?

Dobrovolníkům bude k dispozici metodická příručka, která bude obsahovat tipy na prohloubení komunikačních schopností, udržení se v psychické pohodě, zvládnutí nečekaných situací, zkrátka na hladký průběh prezentace.

Zajímám se o veřejné dění, ale o politice a fungování volebního systému toho zas tak moc nevím. Budu na prezentaci dostatečně připravený?

Dáme ti k dispozici veškeré materiály, které budou ke vstupu do hodiny potřeba. Ty budou obsahovat dostatečné množství informací tak, aby sis věděl(a) rady, co a jak. Zároveň platí, že cílem návštěvy školy není zrealizovat expertní přednášku, ale zábavnou formou sdílet svou osobní zkušenost, proč je dobré vyjádřit svůj (nejen) politický názor.

Nemám čas/nechci jet navštívit školu. Jak jinak se můžu zapojit?

Nejvíce nám pomůže, když budeš informace o projektu šířit mezi své kontakty. Také nikdy neuškodí se klidně i neformálně pobavit o důležitosti voleb se svými přáteli, příbuznými, náhodnými kolemjdoucími… A kdyby byla chuť podílet se na realizaci projektu ještě nějak jinak, ozvi se nám přes kontaktní formulář nebo pošli e-mail na adresu info@you-too.cz, rádi dáme vědět, kde bys mohl(a) přiložit ruku k dílu.